//
marek
Bio w skrócie

 

Marek Kaliszuk to wokalny i aktorski kameleon, który w listopadzie 2014 roku podbił serca widzów oraz jurorów wygrywając 2 edycję programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Udowodnił, że niekończąca się wręcz skala głosu, świetna technika, ogromna wrażliwość i aktorska kreacja pozwalają mu stworzyć niemal każdą postać! Aktor teatralny, musicalowy i filmowy oraz wokalistaSzeroką rozpoznawalność i sympatię już wcześniej przyniosły Markowi role serialowe m.in. w  M jak Miłość, Pierwsza miłość, 2XL, To nie koniec świata, a także udział w 7 edycji show Taniec z Gwiazdami w 2008 roku. Od marca 2016r Telewizja Polska emituje największą produkcję ostatnich lat - serial Bodo, w którym Marek również zagrał i zaśpiewał, natomiast na antenie TV Polsat widzowie mogą oglądać nowy serial zatytułowany Dwoje we Troje w Markiem w roli głównej. Dziś na stałe mieszka w Warszawie, ale do roku 2015 przez dwanaście lat był solistą Teatru Muzycznego w Gdyni im. D. Baduszkowej, gdzie zagrał szereg głównych ról musicalowych m.in. w Skrzypku na dachu, Pięknej i Bestii, Footloose, Fame, Jesus Christ Superstar, Spamalot. Marek Kaliszuk to nie tylko przystojny aktor i wokalista, ale też autor tekstów i producent. Pierwszego lipca 2015 ukazał się wyprodukowany przez niego oficjalny teledysk promujący jego autorski singiel zatytułowany I won’t stop, który zapowiada debiutancką płytę artysty. Koncertuje z projektemw którym daje popis swoich niezwykłych umiejętności wokalnych w oparciu o wielkie przeboje oraz autorskie utwory. W roku 2015 był ambasadorem społeczno-informacyjnej kampanii Jem Drugie Śniadanie. Aktywnie wspiera akcje charytatywne współpracując m.in. z fundacją Między niebem a ziemią, Mam Marzenie, Stowarzyszenie Przyjaciele Świata. Sukcesy zawodowe Marka to efekt pracowitości, pasji oraz gruntownego aktorskiego i wokalnego wykształcenia (Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, Wydział Wokalno-Aktorski gdańskiej Akademii Muzycznej). W listopadzie 2015 roku na scenie Teatru Capitol w Warszawie swoją premierę miał spektakl Dajcie mi Tenora! z Kaliszukiem w roli głównej. Jego warszawski debiut teatralny spotkał się ze znakomitymi recenzjami.

 

Pasje z dzieciństwa

Urodził się 15 stycznia 1980 roku w Olsztynie. Pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny i to właśnie z domu wyniósł pasję do sztuki. Mimo, iż jako dziecko jednocześnie rozwijał swe umiejętności sportowe na różnych płaszczyznach, to jego obecna artystyczna  droga jest kontynuacją rodzinnej miłości do muzyki, śpiewu i sceny.

W latach 1994-1999 był członkiem Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca "Warmia" w Olsztynie, gdzie po raz pierwszy zetknął się ze sceną i - przede wszystkim - z tańcem.

 

Edukacja

Po maturze zdawał na filologię angielską, pedagogikę oraz do Państwowego Studium Wokalno - Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Za pierwszym podejściem dostał się do tej ostatniej szkoły, co ostatecznie rozstrzygnęło jego wątpliwości i postanowił związać się z teatrem.

Adeptem Studium był w latach 1999-2003. Jego nauczycielami byli m.in. Grzegorz Chrapkiewicz, Małgorzata Brajner i Alina Lipnicka. Utwierdzili go w przekonaniu, że podjął właściwą życiową decyzję - dzięki nim zakochał się w teatrze już do końca. Śpiewu uczył się w klasie prof. Andrzeja Nanowskiego.

 

Pierwsze kroki na wielkiej scenie

Już na drugim roku studiów po raz pierwszy stanął na deskach profesjonalnej sceny - dołączył do obsady musicalu Hair w reż. Wojciecha Kościelniaka, zrealizowanego w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Wkrótce wystąpił jako Demetriusz w Śnie nocy letniej - trans-operze Leszka Możdżera według dramatu Williama Shakespeare'a, również w reżyserii Kościelniaka. Tę rolę uznaje za swój właściwy debiut sceniczny.
Jako student, w Teatrze Muzycznym zagrał również Edgara w Wichrowych wzgórzach (reż. Maciej Korwin) oraz Piotra w Jesus Christ Superstar (reż. M. Korwin).
Na czwartym roku studiów wystąpił w głównej roli Rena McCormacka w polskiej, a jednocześnie europejskiej prapremierze musicalu Footloose w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Była to jego rola dyplomowa - pozytywnie ocenili ją zresztą nie tylko pedagodzy, ale również śląscy recenzenci teatralni i przede wszystkim widzowie.

 

W teatrze

Po ukończeniu Studium został zaangażowany do zespołu Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni jako aktor-śpiewak. W roku 2008 został solistą. Jego najważniejsze role na tej scenie to: tytułowa rola w Pinokiu, Szymon Zelota w Jesus Christ Superstar, główna rola Rena McCormacka w gdyńskiej premierze Footloose, Lumiere (Pan Świecznik) w musicalu Piękna i Bestia, Nick Piazza w musicalu Fame , Fiedka w Skrzypku na dachu w reżyserii Jerzego Gruzy, Herbert w musicalu Spamalot, czyli Monty Python i Święty Graal, rola Danny’go Zuko w musicalu Grease oraz Moritz Stiefel w Przebudzeniu wiosny (Spring Awakening).

Przez kilka lat współpracował z Gliwickim Teatrem Muzycznym, gdzie w 2005 roku zagrał Billy'ego Lawlora w polskiej prapremierze musicalu 42nd Street. W tym samym roku na sopockiej scenie kameralnej gdańskiego Teatru Wybrzeże zagrał Bernarda w Koleżankach (reż. Grzegorz Chrapkiewicz).

 

Ze sceny przed kamerę

Intensywnie rozwija swoją działalność pozateatralną - jest aktorem filmowym, fotomodelem, brał udział w kilkunastu kampaniach reklamowych, w tym międzynarodowych. Po kilku epizodach m.in w serialach Egzamin z Życia, Sąsiedzi, czy Niania, przyszedł czas na poważniejszą rolę. Od 2005 do 2008 roku grał postać Bogusia w bijącym rekordy oglądalności serialu M jak miłość .

W roku 2008 Marek zaproszony został do udziału w 7 edycji telewizyjnego show Taniec z Gwiazdami. Program przyniósł mu sporą popularność i sympatię, czego odzwierciedleniem było zajęte wysokie 6 miejsce spośród 14 par walczących o kryształową kulę. W 2009r. można Go było oglądać w telenoweli Klan, gdzie wcielał się w postać prywatnego Detektywa, a także w internetowym serialu Nie-zła Mama (2010 r.), w którym zagrał główną rolę męską - Tytusa. We wrześniu 2010 r. w kinach pojawiła się komedia romantyczna pt. Milczenie jest złotem, gdzie pojawił się jako Grzegorz - był to debiut Marka na wielkim ekranie. W 2012 roku zagrał w kolejnych produkcjach TV: Na dobre i na złe, Hotel 52. Zagrał również główną rolę Nun’a w krótkometrażowej etiudzie fabularnej pt. Odium. W ostatnich dwóch latach najczęsciej pojawiał się na antenie telewizji Polsat. Pamiętamy go z roli inż. Roberta Szymczaka w serialu Pierwsza miłość. Wcielił się również w postać Jurka Kojdera, przyjaciela Agaty Dec w 2XL oraz policjanta Jacka Kotka w To nie koniec świata!.

Rok 2013 przyniósł Markowi nowe, ciekawe wyzwanie. Zagrał w teledysku Libera i Natalii Szroeder do singla Wszystkiego na raz, która stała się wielkim hitem.

 

Dziś

W listopadzie 2014 r zakończyła się druga edycja programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo, który jest ogromnym sukcesem stacji Polsat. Pierwszą edycję show oglądało co tydzień ok.3 mln widzów w Polsce. Telent Marka został dosceniony zarówno przez Jurorów jak i przez widzów oraz fanów programu. Pokonując wszystkich pozostałych uczestników, Marek od pierwszych odcinków był faworytem i finalnie wygrał Twoja Twarz Brzmi Znajomo 2, a wygrane 100 tyś zł. przekazał na konto Fundacji Między Niebem a Ziemią.

W „Twoja twarz brzmi znajomo” wyzwaniem dla gwiazd jest jak najwierniejsze przeistoczenie się w największe ikony światowej sceny muzycznej. Nad niecodzienną metamorfozą uczestników pracuje sztab ludzi, ale z tremą, sceną oraz jurorami każda z gwiazd musi zmierzyć się sama i to aż dziewięć razy, za każdym razem wcielając się w inną wielką postać światowej sceny muzycznej.

Występ Marka obok uznanych polskich wokalistów (Piotr Cugowski, Tomasz Szczepanik) uświetnił Galę 25-lecia wyborów Miss Polski 2014 w Krynicy Zdrój, która odbyła się w grudniu 2014. Wykonał piękny utwór I wanna know what love is z repertuaru grupy Foreigner. Przed artystą udział w największej w Polsce imprezie sylwestrowej organizowanej w Gdyni i transmitowanej przez stację Polsat. Jako zwycięzca TTBZ 2 ponownie wcieli się w Nicki Minaj, czym udowodnił ogromny dystans do własnego emploi.

W 2015 roku Aktor zakończył wieloletnią, ścisłą współpracę z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie jednej z najlepszych scen tego gatunku w Polsce.  W 2012 Dyrektor TM przyznał Aktorowi nagrodę za główną rolę Dannego w musicalu GREASE. Nie jest to jedyna scena teatralna, na jakiej można zobaczyć Marka. We wrześniu na scenie SAM w Centrum Kultury w Gdyni odbedzie się premiera dramatu pt. Piaskownica autorstwa M. Walczaka. w reżyserii G. Chrapkiewicza.

Od 2012 roku aktor jest Przzyjacielem polskiej marki odzieżowej PAKO LORENTE. Współpraca ta podkreśla dobry wizerunek i styl nie pozbawiony ekstrawagancji oraz siłę i energię młodego aktywnego meżczyzny.

W roku 2015 był Ambasadorem akcji społeczno-edukacyjnej Jem drugie śniadanie, a także debiutantem w branży muzycznej - 5 czerwca 2015 roku odbyła się premiera singla I won't stop, który zapowiada debiutancką płytę Artysty. W listopadzie 2015 w Teatrze  Capitol w Warszawie zagrał główną rolę w przedstawieniu Dajcie mi Tenora w reż. Marcina Sławińskiego.

 

Pedagog

W roku 2004 Marek rozpoczął studia na Wydziale Wokalno - Aktorskim gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki. Tu pod okiem wybitnego śpiewaka i pedagoga, prof. Ryszarda Minkiewicza, rozwijał swe umiejętności wokalne, świadomość oraz wyobraźnię muzyczną. Studia te ukończył w 2011 roku. Jednocześnie zdobył wykształcenie pedagogiczne, aby być może w przyszłości zająć się działalnością edukacyjną.

 

 

drukuj