W SKRÓCIE

Marek Kaliszuk to wokalny i aktorski kameleon, który w listopadzie 2014 roku podbił serca widzów oraz jurorów wygrywając 2 edycję programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Udowodnił, że niekończąca się wręcz skala głosu, świetna technika, ogromna wrażliwość i aktorska kreacja pozwalają mu stworzyć niemal każdą postać! Serca Fanów skradł m.in. postacią Hanki Ordonówny, Michała Wiśniewskiego, Arethy Franklin, czy Marii Callas.

Aktor teatralny, musicalowy i filmowy oraz wokalista. Szeroką rozpoznawalność i sympatię już wcześniej przyniosły Markowi role serialowe m.in. w  M jak Miłość, Pierwsza miłość, 2XL, To nie koniec świata, Ojciec Mateusz, a także udział w 7 edycji show Taniec z Gwiazdami w 2008 roku. W roku 2016 Telewizja Polska wyemitowała największą muzyczną produkcję ostatnich lat - serial Bodo, w którym Marek również zagrał i zaśpiewał, natomiast widzowie Polsatu mogli oglądać nowy mini serial komediowy Dwoje we Troje w reż. Tomasza Koneckiego z Markiem w roli głównej. Artysta jest również dobrze znany widzom programu „Jaka to Melodia?” (TVP1), w którym śpiewa od dwóch lat. Dziś na stałe mieszka w Warszawie, ale do roku 2015 przez ponad dwanaście lat był solistą Teatru Muzycznego w Gdyni im. D. Baduszkowej, gdzie zagrał szereg głównych ról musicalowych m.in. w Grease, Skrzypku na dachu, Pięknej i Bestii, Footloose, Fame, Jesus Christ Superstar, Spamalot.

Marek Kaliszuk to nie tylko przystojny aktor i wokalista, ale też kompozytor, autor tekstów i producent. Pierwszego lipca 2015 ukazał się wyprodukowany przez niego videoclip promujący jego autorski singiel zatytułowany I won’t stop. Koncertuje z ekskluzywnym, muzycznym projektemw którym daje popis swoich niezwykłych umiejętności wokalnych w oparciu o wielkie przeboje oraz autorskie utwory.

Sukcesy zawodowe Marka to efekt pracowitości, pasji oraz gruntownego aktorskiego i wokalnego wykształcenia (Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, Wydział Wokalno-Aktorski gdańskiej Akademii Muzycznej). W listopadzie 2015 roku na scenie Teatru Capitol w Warszawie swoją premierę miał spektakl Dajcie mi Tenora! z Kaliszukiem w roli głównej. Jego warszawski debiut teatralny spotkał się ze znakomitymi recenzjami. Od marca 2017 widzowie teatralni w całej Polsce mogą oglądać Marka w absolutnie komediowym wydaniu w spektaklu Klatka dla Ptaków (reż. Andrzej Strzelecki).

Jak zapowiada Artysta, jesienią lub na początku 2018r ukaże się jego debiutancki album utrzymany w stylistyce nowoczesnego popu z elementami klubowej elektroniki. Utwór NAPRZECIW jest pierwszym singlem zapowiadającym płytę. Marek Kaliszuk jest autorem słów oraz muzyki wspólnie z Adamem Bieranowskim, który jest producentem płyty powstającej w Studio Custom34 w Gdańsku.

 

POCZĄTKI

Urodził się 15 stycznia 1980 roku w Olsztynie. Pochodzi z muzykalnej rodziny,  i to właśnie z domu wyniósł pasję do sztuki. Mimo, iż jako dziecko jednocześnie rozwijał swe umiejętności sportowe na różnych płaszczyznach, to jego obecna artystyczna droga jest kontynuacją rodzinnej miłości do muzyki, śpiewu i sceny.

W latach 1994-1999 był członkiem Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca "Warmia" w Olsztynie, gdzie po raz pierwszy zetknął się ze sceną

EDUKACJA

Po maturze zdawał na filologię angielską, pedagogikę oraz do Państwowego Studium Wokalno - Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Za pierwszym podejściem dostał się do tej ostatniej szkoły, co ostatecznie rozstrzygnęło jego wątpliwości i postanowił związać się z teatrem.
Adeptem Studium był w latach 1999-2003. Jego nauczycielami byli m.in. Grzegorz Chrapkiewicz, Małgorzata Brajner i Alina Lipnicka. Utwierdzili go w przekonaniu, że podjął właściwą życiową decyzję - dzięki nim zakochał się w teatrze już do końca. Śpiewu uczył się w klasie prof. Andrzeja Nanowskiego.W roku 2004 Marek rozpoczął kolejne studia, tym razem na Wydziale Wokalno - Aktorskim Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Tu pod okiem wybitnego śpiewaka i pedagoga, prof. Ryszarda Minkiewicza, rozwijał swe umiejętności wokalne, świadomość oraz wyobraźnię muzyczną. Studia te ukończył w 2011 roku. Jednocześnie zdobył wykształcenie pedagogiczne, aby być może w przyszłości zająć się działalnością edukacyjną.

PIERWSZE KROKI NA WIELKIEJ SCENIE

Już na drugim roku studiów po raz pierwszy stanął na deskach profesjonalnej sceny - dołączył do obsady musicalu Hair w reż. Wojciecha Kościelniaka, zrealizowanego w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Wkrótce jako Demetriusz pojawił się w Śnie nocy letniej - trans-operze Leszka Możdżera według dramatu Williama Shakespeare'a, również w reżyserii Kościelniaka. Tę rolę uznaje za swój właściwy debiut sceniczny.
Jako student, w Teatrze Muzycznym w Gdyni zagrał również Edgara w Wichrowych wzgórzach (reż. Maciej Korwin) oraz Piotra w Jesus Christ Superstar (reż. M. Korwin).
Na czwartym roku studiów wystąpił w głównej roli Rena McCormacka w polskiej, a jednocześnie europejskiej prapremierze musicalu Footloose w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Była to jego rola dyplomowa - pozytywnie ocenili ją zresztą nie tylko pedagodzy, ale również śląscy recenzenci teatralni i przede wszystkim widzowie.

W TEATRZE

Po ukończeniu Studium został zaangażowany do zespołu Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni jako aktor-śpiewak. W roku 2008 został solistą. Jego najważniejsze role na tej scenie to: tytułowa rola w Pinokiu, Szymon Zelota w Jesus Christ Superstar, główna rola Rena McCormacka w gdyńskiej premierze Footloose, Lumiere (Pan Świecznik) w musicalu Piękna i Bestia, Nick Piazza w musicalu Fame , Fiedka w Skrzypku na dachu w reżyserii Jerzego Gruzy, Herbert w musicalu Spamalot, czyli Monty Python i Święty Graal, rola Danny’go Zuko w musicalu Grease oraz Moritz Stiefel w Przebudzeniu wiosny (Spring Awakening).
Przez kilka lat współpracował z Gliwickim Teatrem Muzycznym, gdzie w 2005 roku zagrał Billy'ego Lawlora w polskiej prapremierze musicalu 42nd Street. W tym samym roku na sopockiej scenie kameralnej gdańskiego Teatru Wybrzeże zagrał Bernarda w Koleżankach (reż. Grzegorz Chrapkiewicz).

ZE SCENY PRZED KAMERĘ

Intensywnie rozwija swoją działalność pozateatralną - jest aktorem filmowym i serialowym. Brał udział w kilkunastu kampaniach reklamowych, w tym międzynarodowych. Po kilku epizodach m.in w serialach Egzamin z Życia, Sąsiedzi, czy Niania, przyszedł czas na poważniejszą rolę. Od 2005 do 2008 roku grał postać Bogusia w bijącym rekordy oglądalności serialu M jak miłość .
W roku 2008 Marek zaproszony został do udziału w 7 edycji telewizyjnego show Taniec z Gwiazdami. Program przyniósł mu sporą popularność i sympatię, czego odzwierciedleniem było zajęte wysokie 6 miejsce spośród 14 par walczących o kryształową kulę. W 2009r. można Go było oglądać w telenoweli Klan, gdzie wcielał się w postać prywatnego Detektywa, a także w internetowym serialu Nie-zła Mama (2010 r.), w którym zagrał główną rolę męską - Tytusa. We wrześniu 2010 r. w kinach pojawiła się komedia romantyczna pt. Milczenie jest złotem, gdzie pojawił się jako Grzegorz - był to debiut Marka na wielkim ekranie. W 2012 roku zagrał w kolejnych produkcjach TV: Na dobre i na złe, Hotel 52, a w 2013 roku zagrał w teledysku Libera i Natalii Szroeder do piosenki Wszystkiego na raz. Zagrał również główną rolę Nun’a w krótkometrażowej etiudzie fabularnej pt. Odium. W ostatnich latach pamiętamy go z roli Roberta Szymczaka w serialu Pierwsza miłość. Wcielił się również w postać Jurka Kojdera, przyjaciela Agaty Dec w 2XL, policjanta Jacka Kotka w To nie koniec świata!, instruktora salsy o imieniu Karol w Na Wspólnej oraz Michała w Dwoje we troje(reż. Tomek Konecki).

DZIŚ

W listopadzie 2014 r zakończyła się druga edycja programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Talent Marka został doceniony zarówno przez Jurorów jak i przez widzów oraz fanów programu. Marek od pierwszych odcinków był faworytem i finalnie wygrał show, a wygrane 100 tyś zł. przekazał na konto Fundacji Między Niebem a Ziemią. W „Twoja twarz brzmi znajomo” wyzwaniem dla gwiazd jest jak najwierniejsze przeistoczenie się w największe ikony światowej sceny muzycznej. Nad niecodzienną metamorfozą uczestników pracuje sztab ludzi, ale z tremą, sceną oraz jurorami każda z gwiazd musi zmierzyć się sama i to aż dziewięć razy, za każdym razem wcielając się w inną wielką postać światowej sceny muzycznej.

Występ Marka obok uznanych polskich wokalistów (Piotr Cugowski, Tomasz Szczepanik) uświetnił Galę 25-lecia wyborów Miss Polski 2014 w Krynicy Zdrój, która odbyła się w grudniu 2014. Wykonał utwór I wanna know what love is z repertuaru grupy Foreigner. W tym samym roku jako zwycięzca TTBZ 2 ponownie wcieli się w Nicki Minaj podczas największej w Polsce imprezy sylwestrowej organizowanej w Gdyni i transmitowanej przez stację Polsat.

W 2012 roku Dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni przyznał Aktorowi nagrodę za główną rolę Danny’ego w musicalu GREASE. Trzy lata później Aktor zakończył wieloletnią, ścisłą współpracę z TM.

W roku 2015 był Ambasadorem akcji społeczno-edukacyjnej Jem drugie śniadanie, a także debiutantem w branży muzycznej - 5 czerwca 2015 roku odbyła się premiera pierwszego, autorskiego singla pt. I won't stop,. Marek Kaliszuk to nie tylko przystojny aktor i wokalista, ale też kompozytor, autor tekstów i producent. Pierwszego lipca 2015 ukazał się wyprodukowany przez niego videoclip promujący utwór I won’t stop.

W listopadzie natomiast w Teatrze Capitol w Warszawie zagrał główną rolę w przedstawieniu Dajcie mi Tenora! w reż. Marcina Sławińskiego, zaś w kwietniu 2017 roku na tej samej scenie odbyła się premiera Klatki dla Ptaków w reż. Andrzeja Strzeleckiego.

Marek nieustannie koncertuje z eleganckim, muzycznym projektemw którym daje popis swoich niezwykłych umiejętności wokalnych w oparciu o wielkie światowe przeboje oraz autorskie utwory. Głos Marka podziwiają też widzowie popularnego programu Jaka to melodia?, gdzie od 2015 roku przedstawia on swoje wersje dobrze znanych utworów. Jako prowadzący i wokalista współtworzy również projekt Tribute to Jantar – koncert poświęcony twórczości Anny Jantar.

W 2017 roku znalazł się w gronie nominowanych w plebiscycie Idol Publiczności 22 Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

Jak zapowiada Artysta, jesienią lub na początku 2018r ukaże się jego debiutancki album utrzymany w stylistyce nowoczesnego popu z elementami klubowej elektroniki. Utwór Naprzeciw, który miał swoją premierę na antenie Radia Zet w kwietniu 2017r. jest pierwszym singlem zapowiadającym płytę. Marek Kaliszuk jest autorem słów oraz muzyki wspólnie z Adamem Bieranowskim, który jest producentem płyty powstającej w Studio Custom34 w Gdańsku.

drukuj